Gayrimenkul sektöründe son durum

Anasayfa Duyurular Gayrimenkul sektöründe son durum

Dün Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında yapılan olağan görüşme sonrasında, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifası gündeme geldi. Yayınlarda yeni Başbakan adayının kim olacağı konuşulurken, gelişmenin gayrimenkul sektörüne yansıması ne olacak ?

Merkez Bankası Değişiminin yansıması

Geçtiğimiz haftalarda Merkez Bankasında başkan değişimi yaşanmış, yeni Merkez Bankası Başkanının gelişiyle gayrimenkul piyasasında kredi faiz oranlarında indirim beklentisi ortaya çıkmıştı. Nitekim, faiz oranlarında düşük bir indirim sağlanarak gelecek aylara yönelik sinyaller vermişti yeni merkez bankası.

Sektör temsilcileri bu değişim ve stabil bir siyaset durumuyla faizlerin bir puanın altına inmesini beklediklerini belirten açıklamalarda bulunmuştu. Siyasi arenada Başbakan ve Cumhurbaşkanı arasında büyük çaplı bir kriz beklenmediği için bu sonuç ortaya atılıyor olsa bile kimse beklemiyordu.

Kongre, Yeni Başbakan ve Konut Sektörü

Geçen yılın ikinci yarısından itibaren konut kredi oranlarında yükseliş ve ipotekli konut satışlarında göreceli bir düşüş olduğu görülüyor. Bu yılın ilk çeyreğinde de bu ipotekli satışlarda ki düşüş devam ediyor. Konut sektöründe hareketliliği sağlayacak olan yegane argüman konut kredisi faiz oranları olduğunu bilir, şu andaki siyasi ve konjektürel sorunları göz önüne alırsak konut kredilerinde kısa vadede bir düşüş hayal gibi görülüyor.

Konut sektöründeki hareketliliğinin devamının sağlanması, kredi faiz oranlarının bir puanın altına inmesine bağlı olduğu bütün sektör temsilcileri tarafından dile getirilirken, geldiğimiz siyasi durum, bu beklentiyi öteleyecek gibi görülüyor.

Tüm yatırım gayrimenkul alım satım projeleriniz ile ilgili

Bilgi almak, değerlendirmek veya yatırım yapmak istiyorsanız
BİZE ULAŞIN